Mens League Honours
1st XI
- East Division 1 South Champions 2022-23
- EML Premier B Champions 2006-07
- EML Premier A Runners-up 2002-03
- EML Premier A Runners-up 2000-01
2nd XI
- East Division 3 South West Champions 2021-22
- EML Division 2 North Champions 2003-04
3rd XI
- East Division 3 South West Runners-Up 2022-23
- EML Division 4SW Promoted 3rd 2011-12
- EML Division 4SW Champions 1999-00
4th XI
- EML Division 5SW Champions 2023-24
- EML Division 6SW Runners-up 2013-14
- EML Division 5SW Champions 2009-10
- EML Division 5SW Champions 2006-07
- EML Division 5SW Runners-up 2002-03
5th XI
- EML Division 8SW Promoted 3rd 2013-14
- EML Division 6SW Runners-Up 2009-10
- EML Division 6SW Champions 2006-07
- EML Division 7SW Runners-Up 2003-04
- EML Division 7SW Runners-Up 2001-02
6th XI
- EML Division 8SW Promoted 3rd 2010-11
- EML Division 8SW Runners-up 2007-08
- EML Division 9SW Champions 2006-07
Archdeacons (Veterans)
National Veterans Cup
- Runners-up 1996-97
- Runners-up 1995-96
Womens League Honours
1st XI
- East Premier Division Champions 2021-22
- East League Division 1 South Champions 2019-20
- East League Division 2 SW Champions 2016-17
- East League Division 2 SW Champions 2009-10
2nd XI
- East League Division 2 SW Champions 2022-23
- Five Counties Premier League Champions 2019-20
- Five Counties Premier League Runners-Up 2015-16
- Five Counties Premier League Runners-Up 2014-15
- Five Counties Division 1 Runners-Up 2007-08
- Five Counties Division 1 Runners-Up 2003-04
- Five Counties Division 1 Champions 1999-00
3rd XI
- East League Division 3 SW Champions 2022-23
- Five Counties Division 2 Runners-Up 2008-09
- Five Counties Division 2 Runners-Up 2001-02
4th XI
- East League Division 3 SW Runners-Up
- Five Counties Division 2 Champions 2019-20
- Five Counties Division 4 Champions 2003-04
5th XI
- East Division 4 South West Champions 2023-24
- East Division 5 South West Champions 2022-23
- Five Counties Division 4 Runners-Up 2019-20
Acolytes (6th XI)
- East Division 4 South East Champions 2023-24
- East Division 5 South East Champions 2022-23
- East Division 6 South East Champions 2021-22
- Five Counties Division 5 Champions 2019-20
7th XI
- East League Division 6 SW Champions 2022-23
Broxbourne Summer League
- Winners 2010, 2011, 2013
Essex Indoor League
- Winners 2014-15
Junior Honours
- U16 Girls Tier 2 National Cup Runners-up 2022-23
Representative Honours
The following Bishops Stortford memebers have represented their country…
- England
- Pippa Bull representing England Over 55s on their way to being crowned home nations champions.
- Charlie Leonard
- Vernon Brown represented England over 50s on their way to becoming home nations champions.
- Robert Clift
- Bernie Cotton
- Kim Durbin
- Scotland
- Ronnie Stott represented Scotland over 60s on their way to a third place finish in the Euros.
- Phil Mathison representing Scotland Over 35s at the home nations and will also travel to the Netherlands for the Euros at the end of the month.
- USA
- Craig Smith